Olvita, Chia Nasiona Szałwii Hiszpańskiej, 250 G.

Olvita, Chia Nasiona Szałwii Hiszpańskiej, 250 G.

Chia – nasiona szałwii hiszpańskiej 250 g.

Olvita

Szałwia hiszpańska (Salvia hispanica L.), zwana też chia to roślina pochodząca z centralnej i południowej części Meksyku oraz z Gwatemali, bardzo ceniona ze względu na swoje nasiona. Uprawiana była już przez Azteków już w czasach prekolumbijskich. Obecnie w Meksyku i Gwatemali nasiona służą powszechnie do przygotowywania odżywczych napojów i żywności.

Chia jest uprawiana w celach handlowych dla nasion bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3. Uzyskuje się z nich około 25-30% oleju, w większości kwasu α-linolenowego. Nasiona zawierają 20% białka, 34% tłuszczu, 25% błonnika pokarmowego (głównie rozpuszczalnego w wodzie, o wysokiej masie cząsteczkowej), znaczny poziom przeciwutleniaczy (kwas chlorogenowy i kawowy, myrycetyna, kwercetyna oraz flawonid kamferol). Olej z nasion chia zawiera bardzo wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 – około 64%. Nasiona Chia nie zawierają glutenu, zawierają śladowe ilości sodu. Nasiona Chia są tradycyjnie spożywane w Meksyku i południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Historycznie, nasiona chia służyły jako podstawowy artykuł spożywczy Azteków w środkowym Meksyku. Kronikarze jezuiccy opisują chia jako trzecią najważniejszą dla Azteków uprawę, zaraz po fasoli i kukurydzy.

Nasiona chia zawierają 20% białka, 34% tłuszczu (kwasy tłuszczowe omega-3) i 25% błonnika. Poza tym znajdziemy w nich przeciwutleniacze, które walczą z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za starzenie się skóry, infekcje, zapalenie w organizmie i choroby.

Olej z nasion chia zawiera bardzo wysokie stężenie kwasów tłuszczowych omega-3(ok. 64%).

Błonnik, zawarty w chia, poprawia metabolizm, zmniejsza uczucie głodu. Chia mają zdolność zatrzymywania i wchłaniania wody. Są w stanie magazynować dziesięciokrotność swojej wagi, co umożliwia doskonałe nawodnienie organizmu.

Z czym się je chia?

W zasadzie to kwestia wyobraźni i upodobań. Istnieją dziesiątki sposobów na włączenie ziaren chia do diety. Oto kilka z nich:

1. Wrzuć je w całości do porannej porcji płatków, owsianki, jogurtu, etc.

2. Dodawaj do sałatek, omletów, gotowanych ziemniaków, ryżu, fasoli czy soczewicy.

3. Zmielone używaj do pieczenia chleba i ciast łącząc je z mąką.

4. Zmiksuj z koktajlem owocowym.

6. Zmiksuj z masłem orzechowym lub nutellą.

7. Podgryzaj surowe jako przekąskę.

8. Sproszkowanego ziarna używaj do zagęszczania zup, gulaszów i masy mięsnej.

9.Zmiksuj z miodem, cynamonem i suszonymi owocami jako alternatywę do tradycyjnego dżemu.

10. Ze zmielonych nasion przyrządź zdrowy budyń.

Kokosowy pudding chia:

Składniki na 2 – 4 porcje:

duża puszka mleka kokosowego / 400 ml
    100 ml dowolnego mleka
    1/4 szklanki nasion chia / 4 łyżki, do kupienia tutaj
    2 łyżki syropu z agawy lub cukier kokosowy
    1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
    do podania: świeże owoce, ulubiony syrop lub konfitura

Przygotowanie:
Do miski wlać obydwa rodzaje mleka, ziarna chia, syrop z agawy i wanilię. Wszystko zamieszać intensywnie trzepaczką, przelać do przygotowanych szklanek lub słoiczków i odstawić do lodówki na przynajmniej 3 godziny lub na całą noc. Następnego dnia gotowy pudding obsypać świeżymi owocami, oblać ulubionym syropem lub konfiturą i zjeść.

„Chia Fresca” to napój popularny w Meksyku oraz Ameryce Środkowej. Mieszamy 2 łyżeczki nasion chia z 250-300ml wody, następnie dodajemy sok z cytryny lub limonki oraz cukier do smaku.

Informacje dotyczące właściwości oraz działania oferowanego produktu zostały przygotowane na podstawie materiałów ogólnodostępnych.

Olvita – Zdrowa żywność

filtr do kawy wielokrotnego użytku, pianka z mleka, chlodziarka do mleka, starbucks latte macchiato, braun oral b pro 500, na czym polega ceremonia wyboru, stojak na grzanki, dyson cyclone v10 opinie, pomarancza kalorie, odkurzacz ręczny sieciowy, eco comfort opinie, lodzie, rimmel podkład stay matte

yyyyy