Miód z borówek – co warto o nim wiedzieć?

Wiele osób nie wie nawet, że istnieje taki rodzaj miodu, jak borówkowy. Smakosze tego naturalnego słodzika zaś określają go jako najsłodszym ze wszystkich miodów. Dla niektórych osób to wręcz ulubiony miód ze względu na swój wyjątkowy smak, zapach i zdrowotne właściwości. No właśnie jakie działanie może mieć miód z borówek? Przy regularnym spożywaniu może chronić przed najbardziej groźnymi nowotworami, a także jest skuteczną pomocą w walce z chorobami serca. Poza tym ma wyjątkowe właściwości detoksykujące, a więc potrafi oczyszczać nasz organizm. Może nawet przyczyniać się do poprawy wzroku. Kolor miodu borówkowego określa się jako przypominający barwę naparu herbacianego. Istnieją dwa rodzaje miodów z dodatkiem tego konkretnego owocu. Jeżeli natkniesz się na nazwę„miód borówkowy” oznaczać to będzie, że to miód powstały z nektaru z kwiatów borówki amerykańskiej. Natomiast „miód z borówką” ma inny kolor – fioletowy czy ciemno-różowy, a borówka jest tam dodana w formie owocu. Zwykle jest to miód wielokwiatowy z dodatkiem kilku procent borówki liofilizowanej.

Owoc borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska nie jest owocem bardzo miododajnym. Miód pochodzący z tej rośliny więc jest dość wyjątkowy. Nie da się go właściwie dostać w zwykłym sklepie; słoików z miodem z borówek poszukać musisz w pasiekach czy specjalistycznych sklepach miodowych. Owoc borówki jest ulubionym przysmakiem wielu z nas podczas lata. Miód otrzymywany jest z nektaru kwiatów tej rośliny uprawnej. Borówka amerykańska kwitnie na wiosnę jednak nie pozyskuje się z niej zbyt dużo nektaru. Okres kwitnienia tej rośliny to maj.

Borówka amerykańska to roślina uprawna, którą znaleźć można w coraz większej liczbie ogrodów. W Polsce produkuje się około 40 tys. ton tego owocu w ciągu każdego roku, ale aż 85% zbiorów trafia na eksport. Ceny tych owoców w sklepach są całkiem wysokie, ponieważ zamiast tych polskich, kupować musimy holenderskie, niemieckie czy hiszpańskie borówki. Te z upraw ekologicznych właściwie nie są nigdzie dostępne, a jeżeli już uda się je gdzieś uświadczyć, są jeszcze droższe niż te zagraniczne.